Bakanlık Turizm İşletmesi Belgesi başvurularında hala o şartı kaldırmadı

Bakanlık hala turizm işletmesi belgesi başvurularında tapuda kat mülkiyeti şartını kaldırmadı. Başvuru için tapu zorunlu evrak ve tapuda kat mülkiyeti ya da kat irtifakı bulunmaması lazım. Ancak Türkiye’de yüzlerce otel binası zamanında tapuda kat mülkiyetli olarak verildi ve söz konusu şartın kaldırılması hem zor hem de maliyetli.

21/01/2022 00:17
Bakanlık Turizm İşletmesi Belgesi başvurularında hala o şartı kaldırmadı

Celal UYSAL

28 Temmuz 2021 de yayımlanan 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu gereği, bu tarihten sonra işyeri açma ve çalışma ruhsatı alan konaklama tesisleri ruhsat tarihinden itibaren 1 yıl içinde turizm işletmesi belgesi almak zorunda. Başvuru için tapu zorunlu evrak ve tapuda kat mülkiyeti ya da kat irtifakı bulunmaması lazım. Ancak Türkiye’de yüzlerce otel binası zamanında tapuda kat mülkiyetli olarak verildi ve söz konusu şartın kaldırılması hem zor hem de maliyetli.

Belediyenin otel ruhsatı verdiği yerden Bakanlık kat mülkiyeti ve kat irtifakı bulunmayan tapu istiyor. Oysa ki tapu sahipleri ile yapılan kira sözleşmesinin yeterli görülmesi gerekir. Hatta belediyenin otel ruhsatı verdiği binanın mülkiyet durumunda kat mülkiyeti şartının aranmaması gerekir. Zaten bu binalar otel olarak kullanılmasa belediye otel ruhsat vermez.

Bakanlık 30 Aralık’ta bir yanlışını düzeltti

Bakanlık 30 Aralık’ta bir yanlışını düzeltti. O da konaklama tesislerinde turizm işletmesi belgesi başvurularında yapılan denetimlerde iki kere üst üste belge alamayan tesislerin 6 ay beklemesi gerekiyordu. Ancak bu yanlış uygulama kalktı. Kalktı ama Kanunun yayımlandığı tarihten 5 ay sonra kaldırıldı. Bakanlığın bir an önce turizm işletmesi belgesi başvurularında tapudaki kat mülkiyeti / kat irtifakı şartını kaldırması lazım.

Yoksa Kanun gereği 1 yıllık süresi sona eren tesislerin kapısına kilit vurulacak. Yeni ruhsat alan konaklama tesislerini işte böyle bir tehlike bekliyor. Bakanlık hem turizm işletmesi belgesini zorunlu tutuyor hem de belge alınmasının önündeki engeli kaldırmıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.