Kervansaray’ın kayyumu istifa etti

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde 5 oteli bulunan Kervansaray Yatırım Holding'i yöneten kayyum heyeti ile ilgili atamanın rüşvetle yapıldığına ilişkin haberler üzerine kayyum üyelerinden İrfan Başak istifa etti.

28/11/2020 15:46
Kervansaray’ın kayyumu istifa etti

Grubun sahibi ailenin Selim ve Zeynep Sayılgan arasındaki aile içi kavgalar sık sık gündeme gelen bünyesinde Kervansaray otellerinin de olduğu Kervansaray Holding yeniden gündemde.

Şirkete bir ay önce İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından 5 kişilik kayyum atanmıştı. Kayyumun rüşvetle atandığı haberleri üzerine heyet üyelerinden biri istifa etti.

Kervansaray Yatırım Holding kayyım istifasıyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'a açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: " İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesinin 2020/430 Esas sayılı dosyasında 25.09.2020 tarihinde atanan Kayyım Heyeti (Yönetim Kurulu) Üyesi İrfan Başak'ın istifa etmesi üzerine Mahkemenin 19.11.2020 tarihli ara kararı uyarınca Levent Uyar Kayyım Heyeti (Yönetim Kurulu) Üyesi olarak atanmış olup, 26.11.2020 tarihinde göreve başlamıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Ne olmuştu?

Kervansaray Yatırım Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Zeynep Tümer İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkan ve üyelerinin de arasında bulunduğu 4 yargı mensubu hakkında Hakimler Savcılar Kurulu'na (HSK) suç duyurusunda bulunmuştu.

HSK'ya verilen dilekçeye göre, holdingin eski Yönetim Kurulu Başkanı Selim Sayılgan ve babası Ertan Sayılgan'ın avukatı Mustafa Kahraman, eski iş arkadaşları İrfan Hattatoğlu'nu usulsüz bir şekilde kayyum heyetinin başkanlığına getirdi. Karara imza atan mahkeme başkanı ve üyelerine ise dilekçedeki iddiaya göre menfaat sağlandı.

Yine iddialara göre, Selim Sayılgan ilk olarak iş insanı Mahmut Selim Albayrak ile bağlantıya geçip kayyum atanması için mahkemeyi organize etmesini istedi. Albayrak da yargı dünyasına yakın bir isim olan aracıya ulaşarak talepleri iletti. Aracı, bu işi yapabileceğini ancak karşılığında 5 milyon dolar gerektiğini belirtti. Selim Sayılgan teklifi kabul etti. Taraflar menfaat konusunda anlaştıktan sonra kayyum heyeti belirlendi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir