TÜRSAB'tan Bakan Kurtulmuş'a ziyaret

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'u makamında ziyaret etti.

19/03/2018 22:49
TÜRSAB'tan Bakan Kurtulmuş'a ziyaret

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin Yayman ve Müsteşar Sayın Ömer Arısoy ile birlikte Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Yönetim Kurulunu makamında kabul etti.

Toplantıda, turizm sektörü ve seyahat acentalarının gelişimi adına birlikte yeni projeler yürütüleceği ve Türkiye turizminin 2018 hedeflerinin gerçekleşeceği üzerine vurgu yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Emek yerleşkesinde gerçekleştirilen toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türk turizminin geride bıraktığı birkaç yıl içinde yaşanan olumsuzlukların izlerini tamamen sildiğini belirtti.

“2018 yılında 38 milyon turistin Türkiye’yi ziyaret etmesini bekliyoruz”

Türkiye’ye gelen turist sayısının her geçen gün artığını ifade eden Bakan Numan Kurtulmuş, martın ilk haftalarında gerçekleştirilen Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) ve Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (MITT) gibi dünyanın önde gelen turizm organizasyonlarına katıldıklarını hatırlattı.

Bu fuarlarda tur operatörleriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda turistlerin Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını gözlemlediklerini aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, “Erken rezervasyon oranlarına baktığımızda Almanya pazarında yüzde 50 ile yüzde yüz artış olduğunu görüyoruz.

Aynı şekilde Rusya pazarında da yüzde 70 ile yüzde 130’luk bir artış söz konusu. 2018 yılında 38 milyon turistin Türkiye’yi ziyaret etmesini bekliyoruz” dedi.

Operasyonun Türk turizmine etkisi

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bir gazetecinin Afrin Harekatı’nın turizmi etkileyip etkilemeyeceğine yönelik sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Operasyonun en zor kısımlarının icra edildiği geçtiğimiz 58 günde bile Afrin operasyonu Türkiye turizmini en ufak bir şekilde olumsuz etkilememiştir. Operasyonun bu kısmı başarıyla sonuçlandı. Bunun hiçbir şekilde Türkiye turizmine olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

Çünkü artık şunu çok daha rahat anlatıyoruz bu operasyon Türkiye topraklarıyla ilgili bir operasyon değildir, Türkiye’ye gelecek olan misafirlerimizi en ufak bir şekilde etkileyecek bir operasyon değildir.

Operasyon Türkiye sınırları dışında

Türkiye sınırları dışında Türkiye’nin sınırlarını korumak için yapılan bir operasyondur, kararlılıkla ve başarıyla sürüyor. Şimdi başarıyla bu sonucun elde edilmiş olması, nasıl içerde bize bir moral ve motivasyon sağlıyorsa, aynı şekilde Türkiye’ye gelmek isteyen turistler bakımından da Türkiye’nin artık tamamen tehlikesiz bir yer olduğuna dair algıları yükseltiyor ve tur operatörleri bakımından da yeni bir motivasyon unsuru oluyor.

Dolayısıyla hiçbir şekilde Afrin operasyonu bundan sonra nasıl seyrederse seyretsin, bundan sonraki aşamaları Türkiye turizmini etkilemeyecektir.”

Yorumlar