Turizm Bakanlığı'ndan Almanya açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yabancı basında çıkan ve Türkiye'ye seyahat uyarısı niteliği taşıyan haberlere ilişkin bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada turizmin hükümetler arasında yaşanan siyasi görüş ayrılıklarından uzak tutulması gerektiği vurgulandı.

22/07/2017 02:05
Turizm Bakanlığı'ndan Almanya açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yabancı basın yayın organlarında yer alan Türkiye'ye seyahat uyarısı niteliği taşıyan haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı. Turizmin hükümetler arasında yaşanan siyasi görüş ayrılıklarından uzak tutulması gerektiği vurgulanan açıklama şöyle:

"Bazı basın-yayın organlarında 'Türkiye'ye Seyahat Uyarısı' başlığı ile yer alan ve yabancı yetkililerin açıklamalarına dayandırılan haberlere ilişkin bir açıklama yapılması gereği hâsıl olmuştur.     

Bilindiği üzere, Türkiye'nin turizmde en büyük partneri ve ülkemize en çok ziyaretçi gönderen ülke Almanya'dır. 2017 yılının ilk beş ayında ülkemize seyahat eden Alman vatandaşı sayısı 863 bin 572 olarak gerçekleşmiş olup, Alman dostlarımızın Türkiye seyahatleri devam etmektedir. Turizmin insanları, toplumları ve farklı kültürleri bir araya getiren bir barış projesi olduğu gerçeğinden hareketle bu etkileşimin siyasetin dışında tutulması önem arz etmektedir.

Dünya barışına katkı sağlayan önemli bir olgu olan turizm aktivitesini hükümetler arasında yaşanan siyasi görüş ayrılıklarından uzak tutarak, turizm hareketlerinin ve insanların seyahat özgürlüğünün engellenmemesi gerekmektedir. Nitekim, yabancı misafirlerimizin ülkemize yönelik rağbetleri ülkemiz aleyhine başlatılan kampanyaların itibarsızlığını ortaya koymakta, turizmdeki artış düzeyimiz ise Türkiye turizminin gücünü ve yaratılmak istenilen krizlere karşı direncini göstermektedir.        

Yunanistan'ın Kos açıklarında meydana gelen depremle ilgili özellikle İngiliz basın kuruluşlarında yayınlanan haberlerde, Türkiye'nin ciddi olarak etkilendiğinin vurgulanması gerçeği yansıtmadığı gibi ülkemizi çok yakından tanıyan Alman dostlarımızın da seyahat tercihlerine siyasi söylemlerle yön vermeyecekleri kanaatindeyiz."

Türkiye reklamları yayından kaldırıldı

Öte yandan, Alman televizyon kanalları n-tv ve N24, son gerginlik sonrası izleyicilerden gelen tepkiler üzerine Türkiye'ye ilişkin reklamları yayınlamayı durdurduğunu açıkladı.

N-24 sözcüsü, "Güncel siyasi sonuçlar ışığında bu reklamları artık yayınlamamaya karar verdik. Reklam ve programları birbirinden ayırıyor olsak da izleyicilerimizi son gelişmeler ışığında irite etmemek bizim için önemli" dedi.

(DHA)

Yorumlar