Rusya'dan turizmcileri sevindirecek haber

Rusya turizm piyasasında son yıllardaki olumlu gelişme eğiliminin, 2017 yılında da yerini koruyacağı açıklandı. BM Dünya Turizm Örgütü Başkanı Rifai bu gelişme eğiliminden en çok Mısır ve Türkiye’nin yararlanacağını belirtti.

08/01/2017 00:00
Rusya'dan turizmcileri sevindirecek haber

Rusya’da 1 Ocak tarihinde yürürlüğe giren “Turistik Faaliyetler Yasası” nın turizm alanında gelişme eğilimine yardımcı olacağı belirtiliyor. Söz konusu yasa, tur operatörlerinin sorumluluğunun arttırılmasını, turist hakları koruma merkezinin oluşturulmasını, otellerin zorunlu sıralanmasını, rehberlerin akreditasyonunu ve turizm ajanslarının listesinin hazırlanmasını öngörüyor.

Gazetem.ru’da yer alan habere göre Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze, 2017 yılında bazı tüzel kişilerin Rusya turizm piyasasından çıkmasına rağmen bu sürecin genel olarak sıkıntısız geçeceğinden emin olduğunu dile getirdi.

Lomidze şöyle devam etti: “Turizm şirketlerinin büyümesini ve ciddi bir şekilde bütünleşmesini bekliyoruz. Son yıllarda büyük şirketler ile yarışamayan şirketler piyasadan çıkıyor. Biz, yeni yasanın bu sürece piyasanın tüm dallarında ivme verdiğini düşünüyoruz.”

Maya Lomidze, “Bu yıl toplam olarak yurt dışına çıkan turist sayısının 2016 yılına kıyasla % 10 oranında artması bekleniyor. Aynı zamanda Rusların tercih ettiği tatil süresi 1 hafta olan en popüler ucuz turların yerini koruyacağını düşünüyoruz“ diye konuştu.

Ruslar yurt dışında

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Başkanı Taleb Rifai, Rus turistlerin yabancı turistlerin sayısının azaldığı Mısır ve Türkiye’nin turistik cazibesinin artmasında kilitli rol oynayacağından emin. Rifai, “Bu ülkenin turistik cazibesini arttıracağından eminim. Özellikle de Mısır’dan bahsediyorum, Rus turistlerin oraya daha çok geleceğini düşünüyorum“ diye konuştu. Öte yandan uzmanlar, Türkiye istikametinin 2017 yılında en çok tur satılacak ülkelerden biri olacağını da kaydettiler.

Yorumlar