Otelz.com Çin pazarında

Portföyündeki 7.500’den fazla otele ön ödemesiz online rezervasyon hizmeti veren, Türkiye’nin en büyük yerli otel rezervasyon sitesi Otelz.com, Sanko Holding’ten aldığı 13 milyon TL yatırımla birlikte uluslararası anlaşmalara imza atmaya başladı.

04/10/2017 10:09
Otelz.com Çin pazarında

2013 yılında yerli sermaye ile kurulan ve yakaladığı hızlı büyüme rakamları ile dikkatleri üzerine çeken Otelz.com aldığı yatırımlarla birlikte sınırlarını genişletmek için çalışmalara devam ediyor. Sağlamış olduğu yatırımı teknoloji, pazarlama ve coğrafi büyüme planlarına aktaran Otelz.com, Çinli turizm devi Ctrip ile anlaşarak 1.5 milyarlık Çin pazarında hakim oyunculardan biri olmak için yarışacak. Otelz.com’un 2018 hedefinde ise 50 bin Çinli turist var. 

Ctrip işbirliği ile ilgili konuşan Otelz.com Ceo’su Bertan Aner; “ Türkiye 15.000’den fazla konaklama tesisi ile dünyanın 6. büyük turizm ülkesi. Bu kadar büyük yatak kapasitesini sınırlı bir pazara bağlı kalarak doldurmak oldukça zor. Bu yüzden farklı pazarlara açılmanın yollarını bulmamız gerekiyordu. Hükümetimizin ve Turizm Bakanlığı’nın da izlediği olumlu Çin politikaları sayesinde 2018’de bu dev pazardan pay almak için önemli bir girişimde bulunduk. Akabinde teknik entegrasyon çalışmalarına başladık. Portföyümüzde bulunan 7.500’den fazla Türkiye otelini Ctrip üzerinden Çin pazarında tanıtacağız ve Türk misafirperverliğini göstermek için çalışacağız. 2018 yılında 50 bin Çinli turist hedefliyoruz. Ekonomik olarak değerlendirdiğimizde de 50 bin turistin ülkemize 100 milyon dolar bırakmasını hedefliyoruz. İlerleyen yıllarda bu sayılarda da artış olması için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Bu hem ülkemiz için hem de turizm sektörü için çok iyi bir pazar olacağına inanıyoruz çünkü 1.5 milyara yakın bir nüfusu bulunan bir ülkeden bahsediyoruz. Bizim için gerçekten çok başarılı bir anlaşma oldu” dedi.  

En büyük engel yerli rakipler

Booking.com’un Türkiye’de faaliyetlerinin kısıtlanması sonrası otelz.com’un büyük bir atağa geçtiğini, 2017 yılında 300.000 Türk vatandaşına Türkiye’deki otellerde uygun fiyatlar ile konaklama imkanı sağladıklarını ve otellerin doluluk oranlarının artmasına büyük destek olduklarını belirten Bertan Aner, “Bize en büyük engeli yerli rakiplerimiz çıkartıyor. Oteller ile rekabet kanuna aykırı tek yetkili anlaşmalar yapmak sureti ile bizim bu otellere müşteri göndermemizi engellemeye çalışıyorlar. Bu konuda Rekabet Kurumu’nun ve Turizm Bakanlığı’nın çalışma içerisinde olduğunu duyuyoruz ve bu bizi oldukça ümitlendiriyor. Zira booking.com, hotels.com gibi dünya devi yabancı rakiplerimizle bir taraftan çetin bir rekabet içerisindeyken önümüzün yerli rakiplerimizce kesilmeye çalışması bizi derinden üzüyor“ şeklinde konuştu

Yorumlar