Otel yatırımcıları Kocaeli'nde yarışa girdiler

5 yıl öncesine kadar konaklayacak tesis sıkıntısının gündemde olduğu Kocaeli'de bugün itibariyle 3'ü 5 yıldızlı olmak üzere 36 otel bulunuyor. Dünyaca ünlü otel firmalarının yeni tesis inşaatları ise sürüyor.

09/05/2014 20:54
Otel yatırımcıları Kocaeli'nde yarışa girdiler

Çok değil, sadece 5 sene önce Kocaeli'nde sadece 1 adet 5 yıldızlı otel vardı. Grand Marmara adıyla Ömer Türkçakal Bulvarı üzerinde, kentin ilk 5 yıldızlı oteli inşa edildi. Otel daha sonra isim değiştirerek Grand Yükseliş oldu. En sonunda ise otelin ismi yeni sahipleri tarafından Emex Otel olarak değiştirildi. Emex Otel 2011 yılma kadar kentteki tek 5 yıldızlı otel olma unvanına sahipti. Ramada Plaza'nm inşa edilmesiyle birlikte Emex Otel'in kent genelindeki unvanı da sona erdi. 

40 MİLYONLUK YATIRIM 

40 milyon liralık yatırım ile 182 odada 352 yatak kapasitesine sahip olacak şekilde inşa edilen Ramada Plaza kent merkezine yakınlığı ile Kocaeli'nin kurumsal firmaları ve yerli yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Uzun yıllar dile getirilen Kocaeli'nin 5 yıldızlı otel açığı yaklaşık 5 yıl önce fark edildi ve Ramada Plaza'nm inşası ile başlayan süreçte birçok otel hizmet vermeye başladı. Ramada Plaza'yı yaklaşık 50 milyon liraya mal olan Wellborn Luxury Otel takip etti. 

WELLBORN KALİTEYİ ARTIRDI 

Kentin tanınmış işadamlarından olan Haluk Ulusoy tarafından inşa edilen Wellborn Luxury Otel, Kocaeli'nin üçüncü 5 yıldızlı oteli olurken hizmet çıtasını da oldukça yükseltti. Özellikle yurtdışında kentimize gelen turistlerin ilgi odağı olan Wellborn, müşterilerine sunduğu hizmetle var olan otellerin kalitesinin artmasına, yeni yapılacak otellerin ise kaliteli hizmeti göz önünde bulundurmasına sebep oldu. Wellborn Otel'in hizmet vermeye başlamasının hemen ardından ise bir başka 5 yıldızlı otelin inşaatı tamamlandı. 

5 YILDIZLI TERMAL 

Kentin ilk termal oteli olma özelliğine de sahip olan The Ness Otel Başiskele'de hizmet vermeye başladı. 

Bünyesinde bulundurduğu kaplıcaları ve kongre merkezi ile rakiplerinden bir adım öne çıkan The Ness Otel açıldığı günden bugüne kadar pekçok organizasyona ev sahipliği yaptı. 

Kentteki otel açığı büyük firmaların da dikkatini çekti. Hilton Worldwide Türkiye, Titanik Oteller Zinciri ve Divan Grubu Kocaeli'de otel inşa etmek için harekete geçti. 

İLK ADIM HİLTON'DAN 

İlk adım Hilton'dan geldi. Hilton Worldwide Türkiye, kentte bulunan inşaat firmalarından Kavanlar ile masaya oturdu ve Başiskele'de yer alan IZTOP arazisinde yapımı devam eden Symbol Kocaeli projesine dahil oldu. Kavanlar Grubu ile protokol imzalayan Hilton Worldwide Türkiye'nin kentimizdeki otelini Ever Group işletecek. 

HİLTON WORLDWIDE 

Hampton by Hilton markasıyla hizmet verecek olan otel, 2015 yılında misafirlerini ağırlamaya başlayacak. 

TÜRKİYE'DE 50'NCİ 

HİLTON D-100 karayolu kenarında, eski Iztop arazisi üzerindeki 51 dönümlük alan üzerinde yapımı devam eden Symbol Kocaeli projesi içinde yer alacak olan otel, Hilton'un Türkiye'deki 50'nci oteli olacak. 

Hilton, 206 oda ile hizmet verecek. Hilton projesine ek olarak Symbol Kocaeli'de Medical Park Kocaeli Hastanesi, çok büyük bir AVM ve kongre merkezi de yer alacak. 

KARTEPE'YE TiTANiC HOTEL GELİYOR

Hilton'la birlikte 2 lüks otel daha kentte hizmet verecek. Kocaeli eski Milletvekili Sefa Sirmen'in girişimleri sonucu, Titanic ve Divan otel projelerinin inşaat çalışmaları kısa süre içerisinde tamamlanacak. Türkiye'nin tanınmış otel zincirlerinden Titanik otel Kartepe'de, Divan Otel ise Başiskele'de hizmet verecek. Titanik Otel Köseköy'deki Casaba Sitesi'nin hemen yan tarafında inşa edilecek. 

SİRMEN VE DİVAN GRUBU 

Başiskele Otelcilik ile anlaşma imzalayan Divan Grubu ise, 6 milyon dolarlık yatırımla Kocaeli'nde otel açacak. Son dönemde imzaladığı otel projeleri ile gündemde olan Divan Grubu, Kocaeli'de 5 yıldızlı iş oteli yerine, 4 yıldızlı şehir otelciliğine ağırlık verecek. Yapımı Başiskele Otelcilik tarafından Seymen mevkiinde gerçekleştirilecek olan otel, 80 odadan oluşacak ve kaliteli hizmet ile ön planda olacak. Bilindiği üzere bu otelin ortakları arasında Sefa Sirmen'in oğlu Tolga Sirmen de yer alıyor. 

36 OTEL VAR 

5 yıldızlı lüks otellerin yanı sıra kentte halen hizmet veren turizm belgeli 36 otel yer alıyor. 36 otelin 3'ü 5 yıldız, 8'i 4 yıldız, 10'u 3 yıldız, 8'i 2 yıldız, 4'ü ise müstakil apart otel statüsünde hizmet veriyor. Oteller ağırlıkla Kartepe, İzmit ve Gebze ilçelerinde yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin kent genelinde yapılacak olan otel inşa projelerini desteklediği biliniyor. Belediyenin destekleri ile kent genelinde turizmin canlanması ve yeni otellerin hizmet vermeye başlaması bekleniyor. (Uğur Enç/Kocaeli Manşet)

 

 

Yorumlar