Kruvaziyere de yakıt desteği geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Yakıt desteğini kruvaziyer işletmecileri de istiyor. Onu değerlendiriyoruz” dedi.

13/03/2017
Kruvaziyere de yakıt desteği geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın gündeminde, halen binde 55 düzeyinde olan bakanlık bütçesinin, dolayısıyla tanıtım bütçesinin artırılması var. İbrahim Ekinci imzalı habere göre, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Umit Uysal’ın “Turizm gelirinin en az yüzde 10’unun tanıtıma ayrılması gerekir” şeklindeki talebini değerlendiren Bakan Avcı, şöyle konuştu: “Bütçemizi söylersem hepimiz mahcup oluruz. Bir mukayese olsun diye kıskandığım için değil. MEB’in toplam bütçe içindeki payı yüzde 20’dir. Olağanüstü güzel bir gelişmedir. 10 senedir MEB bütçesi milli bütçenin en üstünde yer alır. Buna karşılık Kültür Turizm Bakanlığı’nın aldığı pay binde 55’tir. Geçen sene binde 49’du. Ne kadar çok pay ayırırsanız getirisi de o kadar yüksek olur.

Bu yıl 112 fuara katılıyoruz. Büyüklüğüne göre sektör için önemine göre tanıtım bütçemizi paylaştırıyoruz. Seneye bütçe payını artıracağız. Milli Kültür Şurası’nın en önemli konusu ve üzerinde ittifak ettikleri konu kültür ve sanata ayrılan bütçenin artırılması ve KDV’lerin de düşürülmesidir. Şurayı da arkama alarak bu konuyu Bakanlar Kurulu’na ilk fırsatta sunacağız. Önce bir etki analizi yapacağız. Ne getirir ne götürür? Sanat eserlerinin KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi. Şura alınmasın diyor da Maliye Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu ne der bilmiyorum.”

Kruvaziyere de yakıt desteği düşünülüyor

Döviz kuru artışından turizmcilerin olumlu etkilendiğini, krediler nedeniyle oluşan kur yükü dolayısıyla da önlemler aldıklarını hatırlatan Bakan Avcı, “Yakıt desteğini kruvaziyer işletmecileri de istiyor. Onu değerlendiriyoruz” dedi. Avcı, otobüsler için bir çalışma olmadığını, araçların tek seferde 150 turist getirme kriterini karşılamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı “komşunu da al gel” kampanyasında Avrupa’daki çalışmaların yeni başladığını anlatan Bakan Avcı, “Almanya’da faaliyet gösteren turizmciler de kampanyalarını hazırladı. Bana getirdiler. Başlatacaklar” diye konuştu.

"Almanya ile ilişkilerin tarihi derinliği var"

Fuarda Türkiye’ye ilginin olağanüstü olduğunu belirten Bakan Nabi Avcı, şöyle konuştu: “Son zamanlarda pekala insanları birbirinden uzak tutabilecek cümlelere rağmen Alman tarafından da çok ciddi bir rağbet var. Alman turizm temsilcileriyle peş peşe görüşmeler yaptım. Onlar da siyasetteki nahoş uygulamalardan ve söylemlerden rahatsız. Samimi ifadelerdi. Alman turizmi de ciddi kayıp yaşıyor. Neticede karşılıklı. Biz iyi olursak onlar da iyi olur. Türk alman ilişkileri üç beş günde kurulmuş ilişkiler değil.

Tarihi derinliği var. Ama tabi ki söylem ve eylemlerimizde özenli olmalıyız. Gelirken de ilişkilerin geleceğine çok karamsar bakmıyordum ama bu temaslardan ve fuardaki varlığımızın gördüğü rağbetten bu beklentimizin boş olmadığını gördüm. Özellikle turizm ilişkilerimizin onarılacağına işaretleri çok net aldım. Rusya pazarında çok olumlu şeyler geliyor. 2015’ten bile iyi olabilir. Alman veya Avrupa kamuoyu bazı olaylar karşısında hiç beklemediğiniz tepkiler gösteriyor. İyi bilenler diyorlar ki Trump oradan Avrupa ile ilişkilerde olumsuz ifadeler söylese ertesi gün burada marketlerde bile hissedersiniz.

Dolayısıyla Türkiye hakkında yaygınlaştırılan bir takım dezenformasyonlar veya insanların zihninde soru işarete uyandıracak söylemler etkili olabiliyor. Ne yapmak gerekir? Üzerine üzerine gitmek gerekir. İşte fuarda yaptığımız da bu. Fuarın konuk ülkesi Botsvana ama dışardan bakan birisi Türkiye olduğunu sanabilir. Ama yine de temkinli olmak lazım. Beklentileri çok yüksek tutup sonra kısmi başarılarımızı bile küçümsemeye kalkıyoruz.”

“Sivil toplum kampanyası daha etkili olabiliyor”

Tanıtım kampanyalarında sivil toplum kuruluşlarının ve medyanın inisiyatif almasının önemine değinen Bakan Avcı şöyle dedi: “Bir Alman dostumuza da söyledim. Bakan olarak ben veya hükümet yetkilileri 2 kere 2 dört eder desek, dur bakalım niye böyle diye düşünür insanlar. Ama sivil toplum derse önyargısız kabul görüyor. Sosyal medyada devlet ağzıyla, hükümetle bağlantısı bilinen söylemlerin etkisi çok sınırlı olur. Sivil toplum kuruluşlarının kampanya başlatmaları ve sürdürmeleri bizim devlet olarak başlatacaklarımızdan çok daha etkili oluyor.

Komşunu da al gel kampanyası komşuya yarım ağızla da olsa ‘Türkiye’ye gidiyorum gel seni de götüreyim’ denilmesi emin olun bizim duvarlara astığımız pek çok afişten etkili olur. Medyanın da yapması gerekenler var. TV’lerin Avrupa’ya dönük yayınları Türkün Türke probagandası çerçevesinde yürüyor biraz. Yabancılara kendimizi anlatma konusunda ciddi eksiğimiz var. 15 Temmuz’dan sonra bu konuda ne kadar büyük bir zafiyet ve ihtiyaç içinde olduğumuzu bütün devlet birimleri farkında.”

 

 

Yazar Bilgisi

Yorumlar