Kırım, turizmde yaralarını sarıyor...

Kırım, Rusya’ya bağlanarak aştığı siyasi krizin ardından, en önemli gelir kaynağı olan turizm sektörünün geleceğini masaya yatırıyor.

01/01/1970 02:00
Turizm Aktüel

Admin

Yazarın Tüm Yazıları
Kırım, turizmde yaralarını sarıyor...

Turkrus.com’un haberine göre Kırım krizi sonrası yarımadanın en önemli gelir kaynağı olan turizm sektörünün geleceği masaya yatırılıyor. Kırım’ın Rusya’ya bağlanması sonrası ülkenin farklı bölgelerinden yarımadaya direkt uçak seferlerinin başlayacağına dikkat çekiliyor.

Rusya Turizm Ajansı Rosturizm ajansının verilerine göre, 2013 yılında Kırım’ı 2 milyondan fazla Rusyalı turist ziyaret etti. Turistlerin yaklaşık yarısı yarımadaya kendi araçlarıyla veya tren ile giderken, geri kalanı hava yolu ulaşımını tercih etti. Geçen sene boyunca Kırım’a giden toplam turist sayısı ise 6 milyon olarak kaydedildi.

Kırım’ın Rusya’ya bağlanması sonrası, Rusya’dan Kırım’a gidenlerin çoğunun kara yolu yerine hava yolunu tercih edeceği ve bunun uçak bileti fiyatlarında indirime yol açabileceği tahmin ediliyor. Bugün Moskova-Simferopol arasında ortalama gidiş-dönüş uçak bileti fiyatı 15 bin ruble civarında.

Uzmanlar, Rusya’dan Kırım’a turist akışının artması için bu fiyatın 7-8 bin ruble çekilmesi gerektiği görüşünde. Yarımadanın, olaylar sonrası en önemli gelir kaynağıdna yoksun kalmaması için, otel ve dinlenme tesislerinde konaklama fiyatlarında da yeni sezonda zam yapılması beklenmiyor.

Yazar Bilgisi

Turizm Aktüel

Admin

Yazarın Tüm Yazıları

Yorumlar