İnterneti olmayan tesisler oyun dışı

CloudArena’nın, bulut tabanlı otel, acente yönetim ve online pazarlama platformu HotelRunner’ın verilerine göre konaklama tesislerinin sunduğu internet hizmetinin, tercih edilmelerini sağlayan en önemli kriterler arasında yer aldığı görülüyor.

07/05/2014 15:40
İnterneti olmayan tesisler oyun dışı

Verilere göre, 4 yıldızlı bir otelin sadece interneti yavaş olduğu için kaybettiği rezervasyonların değeri yılda 120 bin doları buluyor. İnternet bağlantısının ücretsiz kahvaltıdan bile daha öncelikli bir tercih sebebi olduğunu söyleyen tatilciler ile otelcilikte yeni bir çağ başladı. Peki sizin tesisiniz buna hazır mı?

İnternet baş döndürücü bir hızla hayatların vazgeçilmez bir parçası olmaya devam ediyor. Özellikle akıllı telefonların ve mobil cihazların kullanılma oranı arttıkça, insanlar 7 gün 24 saat online olmaya başladı. Turizm sektörüne yönelik olarak geliştirdiği küresel çözümlerle konaklama tesisi, acente yönetimi ve dijital pazarlamasını kolaylaştıran, online rezervasyon deneyimini farklı bir boyuta taşıyan yenilikçi teknoloji platformu HotelRunner bu durumun tatil için seçilen konaklama tesislerini de etkilemeye başladığını belirtiyor.

Tesislerin internet hizmeti sunması o tesisin tercih edilir olması konusunda etkili bir kriter haline geldi. Günümüzde potansiyel misafirlerin önemli bir kısmı için kablosuz internet bağlantısı olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.  Bulut tabanlı otel, acente yönetim ve online pazarlama platformu HotelRunner’ın verilerine göre, özellikle iş seyahati için konaklayanların yüzde 34’ü kablosuz bağlantı hizmeti sunmayan tesisleri tercih etmiyor. Paralel bir şekilde tatilciler internet bağlantısının ücretsiz kahvaltıdan bile daha öncelikli bir tercih sebebi olduğunu söylüyor.

İş sadece internet sağlamakla da bitmiyor. İnternet bağlantısının hızı da misafirler için önem taşıyor. Pek çok misafir evlerinde kullandıkları gibi yüksek hızda internet sağlayamayan tesislerden uzak duruyor. Ancak henüz her beş otelden sadece biri bu anlamda müşterilerin beklentilerini karşılayabiliyor. Verilere göre, 4 yıldızlı bir otelin sadece interneti yavaş olduğu için kaybettiği rezervasyonların değeri yılda 120 bin doları buluyor.

Tatilciler internet hizmetinin ücretsiz verilmesi gerektiğini düşünüyor. HotelRunner üzerinden elde edilen son istatistiklere göre ücretsiz internet servisi sunmayan bir otelde konaklamayacaklarını söyleyen otel misafirlerinin oranı yüzde 35’e yükselmiş durumda. Yani interneti ücretli hale getirerek bundan ekstra gelir elde etmenin hesabını yaparken, potansiyel müşterilerinizin üçte birini rakiplerinize armağan ediyor olabilirsiniz.

Bu nedenlerle internet hizmeti, hatta WiFi sunmak konaklama tesisi seçerken diğer birçok ihtiyacı geride bırakarak önemli bir kriter haline gelmiş durumda. İnternetin giderek yaygınlaşması ve otel misafirleri için giderek vazgeçilmez hale gelmesi bu çağın önemli gerçeklerinden biri.

 

Yorumlar