Bayram tatili yüzde 20 zamlı

Ramazan Bayramı’nın yurtdışı turizminin de yüksek olduğu döneme denk gelmesi nedeniyle sahil kentlerdeki otellere şimdiden talep patlaması yaşanıyor. Bayramda yüzde 100 doluluk bekleniyor. Fiyatlarda da yüzde 15-20 arasında bir yükseliş var.

03/06/2017 22:37
Bayram tatili yüzde 20 zamlı

Bu yıl 24- 27 Haziran tarihleri arasındaki Ramazan Bayramı’nın okulların da kapandığı döneme denk gelmesi nedeniyle iç pazarda, sahil kentlerindeki oteller için şimdiden talep patlaması yaşanıyor. Star'da yer alan habere göre, yabancı turist talebinin de en yüksek olduğu döneme denk gelen Ramazan Bayramı tatili döneminde oda fiyatlarında yüzde 15- 20 arasında artış gerçekleşti.

Bayram dönemi için yoğun talep beklediklerini belirten Akdeniz Turistik Otel İşletmecileri Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, şunları söyledi: “Yüksek dolulukla geçireceğimizi şimdiden söyleyebiliriz. Bayram dönemi hem haziran ayının sonuna, hem de okulların tatile girdiği döneme denk geliyor. Dolayısıyla bu yurtiçi misafirimiz için bir fırsat yaratıyor.

O dönemde tatil bölgelerimizde ciddi bir doluluk öngörüyoruz. Bayram döneminde her sene yaşadığımız gibi yüzde 100 doluluk tahmin ediyoruz.” Erkan Yağcı, Ege’den Akdeniz’e sahil bölgelerinde her kesime hitap eden tesisler bulunduğunu, fiyatların ürüne, destinasyona göre değiştiğini söyledi.

SON DAKİKAYA BIRAKMA

4 günlük bayram tatili nedeniyle taleplerin iyi gittiğini kaydeden ETS Tur Genel Müdür Yardımcısı Suat Özbek de şöyle konuştu: “Özellikle deniz, güneş, kum tatili yapmak isteyenler çok ciddi talepte bulunuyor. Antalya bölgesi için yabancı turist talebi yoğun. Özellikle Rusya ve BDT ülkelerinden. Bayram gibi özel dönemlerde Türk misafirlerin de tatile çıkma alternatiflerini düşününce tatil dönemi yoğunlaşıyor.

Genelde 1 hafta 10 gün geçer, insanlar bayramda ne yapsak diye düşünmeye başlar, iftar sohbetlerinde tatil planı yapılır. Bu işin çok geçe bırakılmamasını özellikle tavsiye ediyorum. Özellikle Antalya bölgesi için yoğun yabancı talebi nedeniyle doluluk riski söz konusu. Son dakika otellerde yer bulamayabilirler.”

FİYATLAR %15-20 ARTTI

İç pazar açısından bayram tatili için oldukça hareketli bir süreç yaşandığını belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, şunları söyledi: “Tam okulların kapandığı dönem. Zaten Ramazan’da kimse bir yere tatile gidemiyor ve yaz tatilinin başlangıcı gibi çok güzel bir döneme denk geliyor.

Birkaç gün izin alınarak uzun bir tatil haline de getirebileceğinden ciddi bir hareketlilik olacak. Haziranın son haftası fiyatlarda yükselme gerçekleşti. Temmuzda olacak yükselme bayram nedeniyle bir hafta öne alınmış oldu. Yüzde 15-20 arasında bir yükseliş var.”

Yorumlar